Poradnik przedsiębiorcy

Biuro księgowe - najczęściej zadawane pytania

Przed podjęciem współpracy z biurem księgowym każdego przedsiębiorcę nurtuje wiele pytań i wątpliwości. Jak działa księgowość online? Jakich dokumentów potrzebuje biuro księgowe, aby sprawnie rozliczyć mi miesiąc? Czy księgowy online może doradzić mi jaką formę prawną prowadzenia działalności powinienem wybrać? To tylko część pytań, które otrzymujemy od naszych klientów. Poniżej odpowiadamy na te, które padają najczęściej.

Jak w praktyce wygląda księgowość online?

Obieg dokumentów w naszym biurze odbywa się w przeważającej mierze elektronicznie - poprzez aplikację systemu wymiany plików. Tworzony jest profil użytkownika, dzięki czemu posiadają Państwo indywidualny dostęp do platformy, która służy do przesyłania dokumentów oraz wymiany plików. Wszystkie pliki umieszczane są w dedykowanych folderach, a następnie nasz zespół zajmuje się ich porządkowaniem. Mają Państwo stały dostęp do całej dokumentacji swojej firmy. Istnieje również możliwość zainstalowania wygodnej aplikacji na urządzenie mobilne.

Czy mogę przynieść dokumenty w formie papierowej?

Wszystkie dokumenty przechowujemy wyłącznie w formie elektronicznej, dzięki czemu nasi klienci mają do nich stały dostęp. Każdy klient może liczyć na wsparcie z naszej strony oraz edukację w zakresie cyfrowego przesyłania dokumentów.

Na obsługę jakich firm skierowane jest biuro księgowe?

W naszym biurze skupiamy się przede wszystkim na współpracy ze spółkami. Specjalizujemy się w obsłudze spółek handlowych i usługowych w tym nowoczesnych spółek z sektora branży IT, e-commerce i SaaS. Nie ograniczamy się jednak do współpracy z określonymi branżami - w zależności od potrzeb do każdego klienta podchodzimy indywidualnie.

Jak szybko biuro księgowe przygotowuje dokumenty?

Życie każdej firmy toczy się według określonego cyklu, zamkniętego najczęściej w okresy miesięczne, kwartalne i roczne. Mamy umownie określone terminy, w jakich musimy wywiązać się z naszych obowiązków informacyjnych, by zapewnić klientowi komfort podejmowania decyzji. Im szybciej dostaniemy od klienta informacje bądź dokumenty, tym szybciej możemy wywiązać się z zadań.

Czy biuro księgowe przypomina o opłatach, składaniu dokumentów?

Zgodnie z naszą umową, mamy obowiązek informować klienta o jego zobowiązaniach przed terminem ich wymagalności. Dzięki temu, że nasi klienci mają z nami łączność cyfrową przez cały miesiąc, możemy otrzymywać od nich faktury i inne pliki niemal natychmiast po ich wystawieniu czy wpłynięciu, przez co nasza obsługa jest bardzo sprawna.

Czy mogę poprosić o pomoc przy wyborze formy prawnej lub formy opodatkowania najkorzystniejszej dla konkretnego biznesu?

Zawsze obdarowujemy naszych klientów potrzebną wiedzą i naszym doświadczeniem. Zależy nam na tym, by przedsiębiorcy byli zadowoleni z tego, jak prowadzony jest ich biznes.

Co należy do obowiązków biura księgowego?

Podstawowym zadaniem biura jest poprawne prowadzenie ksiąg przedsiębiorcy, tak by mógł on spokojnie prowadzić swój biznes. Natomiast zawsze chętnie dzielimy się sugestiami, w jaki sposób można byłoby dodatkowo usprawnić funkcjonowanie firmy.

Co muszę dostarczyć, aby biuro księgowe mogło sprawnie rozliczyć mi miesiąc?

Na początku naszej współpracy przedsiębiorca musi opowiedzieć nam o swojej firmie i o kwestiach dla niego ważnych, a następnie co miesiąc dostarczyć nam niezbędne dokumenty. W zależności od funkcjonowania firmy są to: faktury, wyciągi bankowe, listy obecności, ewidencja czasu pracy itp.

Czy rozliczacie transakcje międzynarodowe?

We współczesnym świecie odległości praktycznie nie istnieją i nawet te najmniejsze firmy potrzebują doświadczonego partnera w rozliczaniu i prowadzeniu biznesu na otwartym rynku. Wielu naszych klientów kupuje i sprzedaje zarówno w Unii Europejskiej, jak i na całym świecie.

Czy przygotowujecie dokumenty dla instytucji finansowych i zewnętrznych inwestorów?

Tak, mamy doświadczenie w obsłudze firm, które muszą rozliczać się z pozyskanego kapitału. Dzięki opracowanym procesom automatyzacji jesteśmy w stanie w sposób sprawny i szybki dostarczać niezbędne dane w dogodnej dla klienta formie.

Czy moje dochody w spółce z o.o. będą podwójnie opodatkowane?

Do każdego klienta podchodzimy indywidualnie i każdemu w różnych sytuacjach inne rzeczy będą się opłacać. Nasi klienci zawsze wychodzą od nas z pełną wiedzą i rozwiązaniem spełniającym ich oczekiwania.

Co otrzymam w ramach usługi księgowej?

Każdy przedsiębiorca na początku prowadzenia swojego biznesu potrzebuje dużo uwagi i wsparcia. Staramy się, by każdy nasz klient dobrze zrozumiał wymagania, odpowiedzialności i możliwości, które go czekają. Wiemy, że jeśli poświęcimy mu odpowiednio dużo czasu na początku jego drogi, to proces prowadzenia jego biznesu będzie płynny i bezproblemowy. Natomiast także później każdy nasz klient, oprócz bieżącej obsługi dokumentów, może liczyć co miesiąc na bezpłatną godzinę konsultacji.

Czy doradzacie w jakiej formie najlepiej zatrudnić pracowników?

Każdemu klientowi, który zastanawia się nad zatrudnieniem pracownika, przesyłamy wyliczenia kosztów związanych z zatrudnieniem na umowę o pracę, umowę zlecenie czy umowę o dzieło, jak również omawiamy wszystkie korzyści danej formy zatrudnienia - tak by klient sam mógł zdecydować, która opcja jest dla niego najbardziej optymalna.

Chcę zatrudnić pracownika. Jakie kroki powinienem wykonać?

W pierwszej kolejności należy powiadomić nasz zespół kadrowy o chęci zatrudnienia pracownika. W zależności od rodzaju zawieranej umowy, zostaną przesłane konkretne dokumenty i informacje. Wspieramy wiedzą oraz towarzyszymy w całym procesie zatrudnienia.

Jeśli powyższe pytania nie rozwiały Państwa wątpliwości zapraszamy do osobistego kontaktu z naszym biurem księgowym.