Poradnik przedsiębiorcy

Mentoring biznesowy – co to jest i dla kogo?

Prowadząc własną firmę, codziennie musimy podejmować wiele decyzji, często ryzykownych. Jako szefowie powinniśmy służyć wsparciem naszym pracowników, ale nierzadko i my tego wsparcia potrzebujemy. Wówczas z pomocą przychodzi mentor biznesowy. Przeczytaj artykuł, aby dowiedzieć się, na czym polega mentoring biznesowy i kto może z niego skorzystać.

Jeśli myślisz o założeniu spółki prawa handlowego, ale obawiasz się, że formalności i zawiłe procedury związane z tą formą prowadzenia działalności gospodarczej Cię przerosną, to możesz skorzystać z usług doświadczonego mentora biznesowego, który przeprowadzi Cię przez meandry tego rodzaju biznesu. Mentoring biznesowy to też świetne rozwiązanie dla osób, które prowadzą już swój biznes, ale powzięta przez nich strategia nie przynosi oczekiwanych rezultatów i chcieliby coś zmienić, ale nie do końca wiedzą co.

Czym jest mentoring biznesowy?

Mentoring biznesowy polega na współpracy pomiędzy przedsiębiorcą a doświadczonym mentorem biznesowym. Mentor jest osobą, która wiele lat przepracowała na stanowiskach kierowniczych w firmach lub prowadziła/prowadzi z sukcesami własny biznes. Bazując na własnej wiedzy i doświadczeniu, pomaga poprzez doradzanie i wskazywanie konkretnych rozwiązań. Mentoring biznesowy może być wykorzystywany do radzenia sobie z konkretnymi wyzwaniami, przed którymi staje przedsiębiorca lub w celu opracowania ogólnej strategii działania firmy.

Założeniem mentoringu biznesowego jest czerpanie z doświadczenia osób, które osiągnęły w biznesie sukces. Można więc powiedzieć, że korzystając z pomocy mentora, działasz w myśl zasady, że lepiej jest uczyć się od najlepszych, niż samemu szukać rozwiązań po omacku. Korzystanie z usług mentoringu świadczy o dojrzałości przedsiębiorcy, który oszczędza w ten sposób nerwy i czas pokazując, że chce jak najlepiej dla swojego biznesu. Wiedza teoretyczna, którą możesz znaleźć w książkach, nie zawsze ma odzwierciedlenie w rzeczywistości. Mentor w trakcie swojej wieloletniej kariery prawdopodobnie przetestował już wiele strategii biznesowych i doradzi, która z nich sprawdzi się najlepiej w danym przypadku.

Do czego przydaje się pomoc mentora?

Prowadząc własny biznes, jesteś w niego mocno zaangażowany, co oznacza, że obiektywna ocena sytuacji może być utrudniona. I właśnie tu zaczyna się zadanie mentora. Pomoże on zyskać świeże spojrzenie na sytuację, ocenić szanse i zagrożenia, przed jakimi stoi Twój biznes oraz podpowie najlepsze rozwiązania. Biznesy korzystające ze wsparcia mentorów nie tylko szybciej się rozwijają i przyciągają więcej klientów, ale też maksymalizują zyski oraz optymalizują procesy.

Korzystanie z mentoringu biznesowego wspiera wiele obszarów działalności biznesu. Dzięki wsparciu mentora:

  • Zyskujesz pomoc przewodnika po świecie finansów i biznesu, który chętnie dzieli się swoją wiedzą i wieloletnim doświadczeniem oraz podpowiada, jak optymalnie wykorzystać dostępne środki i wdrożyć najlepsze rozwiązania.
  • Budujesz swoją przewagę konkurencyjną. Mentor będzie Cię wspierał i to nie tylko w tworzeniu strategii sprzedażowej i marketingowej, ale podpowiadając, jak zyskać zainteresowanie klientów, pomoże również zadbać o finanse i księgowość w Twoim przedsiębiorstwie.
  • Masz dostęp do wiedzy praktycznej. Owszem, wiedza książkowa umożliwia poznanie podstaw prowadzenia firmy i sposobów jej funkcjonowania, ale dopiero połączona z doświadczeniem mentora pozwala działać i osiągać sukcesy. Korzystając z mentoringu biznesowego mamy pewność, że wiedza posiadana przez mentora sprawdziła się w prowadzonym przez niego biznesie, a teraz pomoże także Tobie.

Dla kogo jest mentoring biznesowy?

Usługa mentoringu biznesowego jest skierowana do wszystkich przedsiębiorców, którzy chcieliby w swojej firmie wdrożyć nowe rozwiązania, mające na celu jej rozwój, jednak nie do końca wiedzą, jak się za to zabrać. Wówczas świetnym pomysłem może okazać się skorzystanie z pomocy doświadczonego mentora, który pozwoli zaoszczędzić czas i uniknąć testowania wielu rozwiązań metodami prób i błędów.

Mentoring polecany jest także przedsiębiorcom chcącym założyć spółkę z.o.o. Skomplikowane procedury i przepisy mogą przyprawić o zawrót głowy. Mentorzy posiadający doświadczenie w prowadzeniu oraz zarządzaniu spółkami pozwolą Ci rozwiązać wiele problemów od razu po tym, jak one wystąpią. W ten sposób unikniesz poważniejszych kłopotów w przyszłości.

Warto więc skorzystać z mentoringu, jeśli jesteś przedsiębiorcą:

  • Zastanawiającym się nad założeniem sp. z.o.o.
  • Szukającym wiedzy, aby w pełni wykorzystać zalety płynące z posiadania sp. z.o.o.
  • Chcącym poprawić organizację i zarządzanie firmą, jej sprzedażą, marketingiem i księgowością
  • Pracującym nad stworzeniem optymalnego strategii biznesowej

Zalety mentoringu

Mentoring biznesowy to rozwiązanie, które niesie ze sobą szereg korzyści. Po pierwsze, rozmowa z mentorem pozwoli Ci zyskać świeże spojrzenie na biznes. Mentor to osoba, która wypowie obiektywną opinię na temat proponowanych przez Ciebie rozwiązań, będzie umiała udzielić konstruktywnej krytyki i podpowiedzieć inne sposoby myślenia. Dzięki temu uzyskasz wytyczne dotyczące ścieżki kariery i kierunku, w którym powinien zmierzać Twój biznes.

Zmiana mentalności i podejścia do prowadzonej przez Ciebie firmy pozwoli osiągać większe sukcesy, w myśl zasady think big. Możliwość obcowania z mentorem, który posiada wieloletnie doświadczenie w świecie biznesu, to także niepowtarzalna okazja, aby zyskać nowe umiejętności i zdobyć praktyczną wiedzę, której nie sposób pozyskać tylko z książek.

Mentoring biznesowy a doradztwo biznesowe

Oprócz usług mentora biznesowego można również skorzystać z pomocy doradcy biznesowego. Doradztwo biznesowe polega na szacowaniu i wdrażaniu do firmy takich rozwiązań, które przyniosą firmie korzyści w przyszłości. Zadaniem takiego doradcy jest stworzenie strategii biznesowej dla przedsiębiorcy, aby pozycja jego firmy na rynku się poprawiła, a biznes generował większe zyski. Doradca biznesowy najpierw przeprowadza audyt, na podstawie którego analizuje działania firmy i wysnuwa wnioski, które obszary działalności należałoby poprawić. Na tej podstawie w przedsiębiorstwie wprowadzane są zmiany. A czym mentoring biznesowy różni się od doradztwa biznesowego? Można powiedzieć, że doradca potrafi dokonać trafnego wyboru, a mentor wprowadza w życie zmiany. Obie te usługi się zatem uzupełniają.

Każdy przedsiębiorca chce dla swojej firmy jak najlepiej. Czasami jednak może być trudno zdystansować się i podjąć rozsądne decyzje. Wówczas z pomocą przychodzi usługa mentoringu biznesowego. Doświadczony mentor podpowie, jakie rozwiązania biznesowe będą optymalne dla dalszego rozwoju Twojej firmy. Pozwoli to zaoszczędzić czas poświęcony na wdrażanie nieprzynoszących skutków zmian oraz zdobyć praktyczną wiedzę od osoby z wieloletnim doświadczeniem.

Chcesz wiedzieć więcej, albo poszukujesz mentora biznesowego dla swojej firmy? Zerknij na naszą podstronę poświęconą mentoringowi i wejdź na wyższy poziom prowadzenia firmy!


Zobacz również:

Wirtualne biuro - wady i zalety
Wirtualne biuro - najczęstsze zadawane pytania