Family Office

Działając początkowo jako centrum coworkingowe, a następnie prowadząc spółkę z o.o. tak, jakby to był inkubator przedsiębiorczości - od samego początku dzieliliśmy się zdobytymi doświadczeniami i odkrytymi zasadami na temat budowania współpracy w większych grupach.

Wnioski zamieszczaliśmy na blogu Współpracowni, a także opublikowaliśmy darmowy raport na ten temat. Z czasem zauważyliśmy, że ludziom bardzo podobają się te refleksje i doświadczenia, ale mają trudność w znalezieniu grupy osób, którym mogliby zaufać (czyli długoterminowo lub wręcz w sposób nieskończony patrzeć w tę sama stronę). To jest zaś podstawą budowania współpracy.

Po drodze trochę się zestarzeliśmy, nasz biznes okrzepł. Założyliśmy rodziny. Czerpaliśmy wiedzę z doświadczeń startupów, a coraz częściej nasze refleksje schodziły w stronę budowy i zabezpieczenia majątku, inwestycji, ubezpieczeń, ale też rozwiązań prawnych oraz podatkowych mogących najlepiej wspierać naszych najbliższych. Wszystko zgodnie z prawem, ale i w pełnej dyskrecji.

Potrzeba jest matką wynalazków

Wśród naszych znajomych okazało się, że założenie spółki z o.o. razem z żoną i stworzenie w ten sposób holdingu do wykonywania długoterminowej strategii na wszystkich frontach związanych z aktywami i pasywami rodziny, to świetny pomysł, który działa.

Spółka z o.o. to rewelacyjne rozwiązanie, pozwalające posiadać centralny punkt w zakresie administrowania, zarządzania i inwestowania. Delegować do niej można także wymagające sporej ilości pracy kwestie związane z podatkami, księgowością, płaceniem rachunków i nieruchomościami. W dużych, bogatych i poważnych rodzinach takie zadania były od zawsze, a wypełniał je zarządca majątku, czyli majordomus. W dobie cyfryzacji i wirtualizacji można zaś tę rolę efektywnie kosztowo wydelegować.

Formuła "family office", co do zasady polega na całościowym spojrzeniu na majątek rodzinny, weryfikacji struktur prawnych oraz narzędzi, które mają budować jego wartość. Na rynku polskim dopiero nabiera kształtu, tak aby odpowiadać naszym lokalnym potrzebom.

W Polsce historia kapitału najzamożniejszych obywateli jest odmienna od krajów Europy Zachodniej - 90% ludzi w krajach rozwiniętych to tzw. “old money” - zdobyte w erze rewolucji przemysłowej i podbojów kolonialnych, które są od pokoleń dziedziczone. W Polsce jest odwrotnie - po pożodze II Wojny Światowej i ponad 40 latach komunizmu, 90% osób, które posiada pieniądze w Polsce, zarobiło je samodzielnie w przeciągu ostatnich 30 lat. Podobnie będzie też z falą nowych przedsiębiorców, którzy zakładają swoje biznesy w erze cyfryzacji, internetu i know-how wypracowanym przez startupy. Zarobią je sobie sami.

Nasza oferta kierowana jest nie tylko do ludzi o dużym majątku, ale przede wszystkim do przedsiębiorczych rodzin. Nasze podejście skupione jest na dzieleniu się doświadczeniem, w mechanizmach wypracowanych i stosowanych przez nas samych, jako najbardziej godnych uwagi i poleceń.

Jesteśmy w pełni niezależną firmą. Nie sprzedajemy produktów inwestycyjnych. Nie mamy powiązań kapitałowych z żadną instytucją finansową. Podstawową zasadą naszego działania jest ustalenie z klientem wynagrodzenia adekwatnego do korzyści, jakie osiąga ze współpracy z nami.

Po wstępnej rozmowie oceniamy, jakie korzyści możemy dla Ciebie wypracować oraz niezbędny wkład naszej pracy i na bazie tego przedstawiamy propozycje wynagrodzenia. Nasi Klienci często wybierają wynagrodzenie stałe plus premię uznaniową w zależności od stopnia satysfakcji z naszych usług - taka forma bardzo nam odpowiada. Przygotowując nowe propozycje i dzieląc się sprawdzonymi przez nas samych rozwiązaniami, systematycznie weryfikujemy, czy wynagrodzenie jest ustalone w taki sposób, aby obie strony czuły się usatysfakcjonowane.

Cały czas też przypominamy, że czasami jest za późno, ale nigdy za wcześnie, aby skorzystać z usługi Family Office, aby zaplanować międzypokoleniowa sukcesję majątku oraz zabezpieczyć interesy przyszłych pokoleń. Od ułożenia spraw majątkowych i korporacyjnych w taki sposób, aby uprościć i ograniczyć różne procedury do niezbędnego minimum, do przygotowania odpowiedniej architektury prawnej. Warto wykorzystać wszystkie rozwiązania, na które może sami byście nie wpadli, a którymi możecie posiłkować się doświadczeniom innych osób.

Aby uzyskać więcej informacji na ten temat lub umówić indywidualne spotkanie - prosimy o bezpośredni kontakt.