Firma od zera - krok po kroku

Decyzja o rozpoczęciu prowadzenia działalności gospodarczej nie należy do najłatwiejszych. Z jednej strony wydaje się, że każdy marzy o tym, by być sobie szefem, z drugiej jednak świadomość odpowiedzialności i ryzyka jest dla wielu trudna do zniesienia. Jeśli jednak zdecydowałeś się na ten krok, czas na kolejnych kilka decyzji, które zaważą na twojej przyszłej firmie. Sprawdź nasz poradnik i dowiedz się, o czym jeszcze musisz zdecydować i jak założyć działalność krok po kroku.

Założenie działalności gospodarczej w Polsce

Działalność gospodarczą w Polsce możesz prowadzić w różnej formie. Może być to jednoosobowa działalność gospodarcza, spółka cywilna, jedna ze spółek kapitałowych lub osobowych. Wybór formy prawnej zależy od ciebie, choć warto podkreślić, że cechy przypisane niektórym rodzajom działalności wykluczają jej prowadzenie w określonych sytuacjach. Należy także pamiętać, że poszczególne formy prawne prowadzenia działalności gospodarczej różnią się pod wieloma względami, w tym rejestracją.

Co do zasady możemy wyróżnić dwa modele rejestracji działalności:

  • rejestrację jednoosobowej działalności gospodarczej,
  • rejestrację spółki.

Jednoosobowa działalność gospodarcza – założenie krok po kroku

Jednoosobowa działalność gospodarcza to najczęściej wybierana przez przyszłych przedsiębiorców forma prawna. Na jej popularność z pewnością wpływa fakt, że zarówno jej założenie, jak i prowadzenie jest stosunkowo proste i nie wymaga wielu nakładów finansowych. Jak założyć jednoosobową działalność gospodarczą? Przy założeniu, że działalność nie ma charakteru tzw. działalności nierejestrowanej, zobowiązany jesteś do zarejestrowania firmy w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, która jest bezpłatna.

Wniosek do CEIDG możesz złożyć:

  • osobiście (podczas wizyty w urzędzie),
  • listem poleconym,
  • elektronicznie, za pośrednictwem strony biznes.gov.pl lub bankowości online wybranych banków.

Co musisz przygotować i o czym zdecydować na etapie rejestracji? Zacznij od sprawdzenia, czy możesz prowadzić działalność gospodarczą, a zatem czy jesteś osobą pełnoletnią i posiadasz zdolność do czynności prawnych. Następnie zastanów się nad nazwą swojej firmy. W przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej musi zawierać ona twoje imię i nazwisko w mianowniku. Do tych danych możesz dodać co tylko zechcesz, pamiętając jedynie, że w CEIDG będzie można znaleźć twoją firmę właśnie pod taką nazwą. Warto zatem przemyśleć decyzję co najmniej dwukrotnie.

Twoja działalność może być prowadzona w jednym lub kilku miejscach, a co więcej – także bez stałego adresu. Musisz jednak wskazać adres korespondencyjny, czyli do doręczeń. Jeśli nie zamierzasz wynajmować biura, ale jednocześnie nie chcesz wskazywać w tym miejscu swojego adresu zamieszkania, możesz skorzystać z usługi wirtualnego biura i adresu. Rozwiązanie to staje się coraz bardziej popularne, zwłaszcza w przypadku jednoosobowych działalności gospodarczych, freelancerów, startupów, ale i większych firm, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z biznesem.

Niezwykle ważne, a dla niektórych dość kłopotliwe jest określenie tzw. kodu PKD, czyli Polskiej Klasyfikacji Działalności, definiującej prowadzone przez ciebie działania. Wybór kodu nie powinien przysporzyć ci jednak trudności, jeśli skorzystasz z wyszukiwarki kodów dostępnej na biznes.gov.pl. Pamiętaj, że poza kodem działalności głównej, możesz też wybrać dodatkowe kody odpowiednie dla działalności, z których planujesz uzyskiwać dochody.

Kolejny krok to wybór opodatkowania, w oparciu o którego zasady będziesz rozliczał z fiskusem swojej dochody. Do wyboru masz obecnie:

  • rozliczenie na zasadach ogólnych, czyli wg tzw. skali podatkowej,
  • opodatkowanie podatkiem liniowym,
  • opodatkowanie ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.

Pamiętaj też o wyborze sposobu prowadzenia księgowości. Chodzi tu zarówno o sposób ewidencji przychodów i wydatków, jak i to, kto będzie prowadził dokumentację i rozliczenia. Księgowość firmy możesz prowadzić samodzielnie lub zlecić ją profesjonaliście np. biuru rachunkowemu. Z powodzeniem możesz także korzystać z usług księgowości online, która często świadczona jest dodatkowo przez wirtualne biura.

Mimo że prowadząc działalność w formie jednoosobowej, możesz korzystać z prywatnego rachunku bankowego, warto zdecydować się na otworzenie rachunku firmowego. Co więcej, jeśli jesteś podatnikiem VAT lub zamierzasz wykonywać transakcje z mechanizmem podzielonej płatności, rachunek taki musisz posiadać.

Po wypełnieniu i sprawdzeniu wniosku do CEIDG, a następnie pozytywnej jego weryfikacji wpis z danymi twojej działalności pojawi się w ewidencji. Oznacza to, że możesz zgodnie z prawem prowadzić działalność gospodarczą.

Zakładanie spółki

Założenie spółki rządzi się zgoła odmiennymi prawami niż jednoosobowej działalności gospodarczej. Spółki dzielimy na te tworzone w oparciu o kodeks cywilny - spółki cywilne oraz na te tworzone w oparciu o kodeks spółek handlowych - tzw. spółki prawa handlowego.

W przypadku spółki cywilnej wymagane jest w zasadzie wyłącznie zawarcie umowy cywilnoprawnej pomiędzy co najmniej dwiema osobami. Rejestracji podlega zaś nie tyle sama spółka, co jej wspólnicy. Jako osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, muszą one zarejestrować ją w CEIDG.

Założenie spółki prawa handlowego wymaga spełnienia kilku innych obowiązków. Punktem wyjścia jest sformułowanie dokumentu, który stanowi podstawę działania spółki tzw. umowy spółki. Co więcej, musi ona zostać przygotowana w przewidzianej prawem formie np. w formie aktu notarialnego.

Jeżeli zakładana jest spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, jawna, komandytowa, lub prosta spółka akcyjna, istnieje też możliwość zawarcia umowy spółki online za pośrednictwem systemu S24. Dlaczego tylko takie spółki mogą zostać założone w ten sposób? Chodzi tu o zakres umowy – umowa tych spółek może być określona gotowym wzorcem i nie wymaga indywidualnego kształtowania zapisów.

Zakładanie spółki za pośrednictwem portalu S24 wymaga założenia konta, a następnie krok po kroku przejścia przez wszystkie punkty wybranego wzorca umowy. Wśród informacji, których należy w nim udzielić, są m.in. określenie przedmiotu działalności, wspólników spółki, wysokości wkładów, sposobu podziału zysku i strat, trybu zmiany umowy. Tak przygotowaną umowę muszą podpisać wszyscy członkowie spółki. Należy także pamiętać o załączeniu stosownym dokumentów, w tym listy danych i adresów do doręczeń osób uprawnionych do reprezentowania spółki.

Warto pamiętać, że tak, jak w razie działalności jednoosobowej, tak i w przypadku spółki, z powodzeniem można zarejestrować ją pod wirtualnym adresem. Adres siedziby firmy nie musi bowiem pokrywać się z adresem zamieszkania wspólników, ani też być miejscem wykonywania rzeczywistej działalności. Warto także zwrócić uwagę na fakt, że niektóre wirtualne biura oferują swoim klientom wsparcie podczas zakładania spółek. Jako wirtualne biuro w Białymstoku z wieloletnim doświadczeniem, oferujemy naszym klientom wsparcie podczas zakładania spółek za pośrednictwem platformy S24.

Od założenia spółki należy wyraźnie odróżnić jej rejestrację, której dokonuje się w KRS. Sposób rejestracji jest jednak uzależniony od sposobu zawierania umowy spółki. Jeżeli bowiem spółka zakładana była za pośrednictwem S24, jej rejestracja również musi być dokonana w systemie. Jeśli jednak spółka była założona u notariusza to od 1 lipca 2021 r. rejestrację spółki należy zgłosić poprzez portal PRS.


Zobacz również:

Firma zarejestrowana w mieszkaniu? Sprawdź na co się narażasz.
Wirtualne biuro w Białymstoku - dlaczego warto?