W krajach o długo działającej gospodarce rynkowej 60-80% podmiotów gospodarki narodowej stanowią podmioty o własnej osobowości prawnej (tj. spółki z o.o., spółki akcyjne, fundacje, spółdzielnie, stowarzyszenia, itp.), a jedynie 20-40% te prowadzone w formie jednoosobowej działalności gospodarczej.
W Polsce te proporcje są odwrotne, ale bardzo szybko podążają w kierunku jakie możemy zaobserwować w krajach, które rozwijały się nieprzerwanie dłużej niż ostatnie 30-35 lat.
Spółka z o.o. staje się coraz popularniejszą formą prowadzenia działalności. Związane to jest z licznymi zaletami oraz szerokimi możliwościami prawnymi.
Przy około 5 milionach podmiotów gospodarczych w Polsce, ponad 70% z nich (tj. prawie 3,6 miliona) stanowią jednoosobowe działalności gospodarcze (JDG). Jeszcze niedawno było to 90%.
Przez wiele lat liczba spółek z ograniczoną odpowiedzialnością wynosiła w Polsce 400-460 tysięcy. Jednak regulacje związane z Nowym Ładem, składką zdrowotną, daniną solidarnościową, a także pojawienie Polskiej Spółki Holdingowej oraz niższego podatku CIT dla małych podatników spowodowały, że aktywnych spółek z ograniczoną odpowiedzialnością jest już w Polsce ponad 700 tysięcy.
Pierwsza spółka posiadająca własną osobowość prawną, czyli Kompania Moskiewska powstała już w XVI wieku w Londynie. Od tego czasu przez kolejne 5 wieków ta innowacja społeczna udowodniła swoją przydatność i na stałe wykuła się w doktrynach prawnych wielu państw.
Sama spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (z ang. Limited Liability Company - LLC) jest to twór najprostszy ze wszystkich posiadających własną osobowości prawną. Jest też najbardziej popularna oraz jest dla niej dostępna największa liczba podwykonawców tj. biura rachunkowe czy kancelarie prawne. W związku z tym koszt jej obsługi jest też najniższy.
Aktualnie w Polsce spółkę z o.o. można założyć metodą tradycyjną u notariusza oraz przez internet za pomocą systemu S24 dostarczanego przez Ministerstwo Sprawiedliwości. Pierwszy, tradycyjny sposób rekomendowany jest, gdy zależy nam na stworzeniu mocno spersonalizowanej umowy spółki pod bardzo wyjątkowe potrzeby wspólników. Drugi, internetowy sposób jest natomiast zdecydowanie szybszy i polega na wybraniu kilku personalizacji z zamkniętego katalogu rozwiązań dostarczanego przez elektroniczny rejestr sądowy. W rezultacie pozwala na założenie spółki tanio w ciągu kilku dni.
Aby założyć spółkę przez internet niezbędne jest posiadanie kwalifikowanego podpisu elektronicznego lub Profilu Zaufanego ePUAP przez każdego ze wspólników.
Oferujemy mentoring i asystę online przy samodzielnym rejestrowaniu spółki w trybie internetowym (S24). W skład usługi wchodzi:
Oferujemy kompleksową pomoc w zakładaniu nowych spółek z o.o. W skład usługi wchodzi: